Чому мені не дають кредит?

Якщо вірити статистиці від МФО, то у чотирьох з пʼяти випадків відмов у позиці винна попередня кредитна історія позичальника. Що таке погана кредитна історія? Це коли позичальник систематично прострочуєте займи, відмовляється повертати борги своєчасно та не оформлює реструктуризацію боргу, як того вимагає кредитор. Добра новина полягає в тому, що завжди можна поліпшити свою кредитну історію задля спростування подальшого отримання швидких кредитів. Але цей процес клопіткий та потребує часу. Отже, усе по черзі. 

Як кредитор отримує інформацію про мою кредитну історію?

В Україні існує база даних, в яку заноситься уся кредитна інформація про боржника: усі поточні відкриті кредити, минулі кредити, дата погашення тощо. Усі мікрофінансові установи (МФО надалі) самі надають цю інформацію в УБКІ (Українське бюро кредитної інформації). Вони є партнерами, які можуть як вносити інформацію, так її корегувати, так і зчитувати інформацію, що надали про боржника інші кредитори.

Проте не будь-яка МФО може перевіряти вашу кредитну історію через УБКІ, на це мають право лише або сам позичальник, або ті організації, які мають згоду власника кредитної історії. Згода надається власником при зверненні за кредитом (читайте дрібним сірим шрифтом). Всередині кабінету, у реєстрі запитів ви можете в будь-який час перевірити хто, коли, та з якою метою цікавився вашою кредитною історією.

Усі кредитори мають власну систему оцінки ризиків надання кредиту, так званий “скорінг“. Скорінг – це комплекс тригерів та перевірок персональних даних позичальника, його кредитної поведінки, на базі якого формується рішення про надання кредиту. Більшість МФО мають автоматичну систему скорінга, яка за лічені хвилини видає менеджеру кредитної організації рішення, проте є деякі організації, які перевіряють кредитну історію в ручному режимі. Скорінг в усіх компаніях різний, саме тому, позичальник може отримати відмову в одній установі і отримати кредит в іншій. Саме тому ми радимо відправляти заявки на отримання кредиту одразу ж в декілька організацій!

УБКІ зберігають інформацію про кредитора впродовж 10 років. Раз на 365 днів ви можете безкоштовно перевірити свою кредитну історію. Для цього треба просто подати заявку в УБКІ.

Перевірити свою кредитну історію можна не лише в УБКІ, але ще й на таких сайтах:

Як покращити кредитну історію?

Якщо ви перевірили свою кредитну історію і виявилося, що в ній допущені помилки, то є можливість подати заявку на оскарження прямо в УБКІ. Після того, як ви відкрили диспут з МФО, яка видавала вам кредит, та поставила негативну оцінку вашій кредитній поведінці, все залежить від рішення. Якщо воно було на вашу користь, то МФО внесе зміни у вашу кредитну історію і тим самим поліпшить її. Якщо ж диспут закінчився не на вашу користь, то ви маєте можливість залишити в УБКІ коментар на 100 символів, який матимуть змогу прочитати інші кредитори під час моніторингу вашої кредитної поведінки.

Якщо ж погана кредитна історія це не помилка, то є декілька варіантів покращити свою кредитну історію:

  1. Надайте кредитній організації докази своєї кредитоспроможності. Докажіть, що ваша ситуація покращилася. Надайте документи з роботи, якщо цього потребуватиме ситуація.
  2. Спробуйте взяти кредит на меншу суму (скажімо, до 1000 грн) і обовʼязково поверніть її своєчасно.
  3. Візьміть кредит під вищі відсотки. Інколи ризикованим позичальникам надають кредит, але на менш вигідних умовах ніж тим, у кого бездоганна кредитна історія.

Бажаємо вам успіху та достатку!